statystyki www stat.pl


Wprowadzenie > Wstęp do filozofii > Nieuchronność śmierci...

W tym krótkim artykule zajmiemy się sprawą śmierci, a dokładniej różnymi sądami na jej temat. Śmierć jest koniecznością i stanowi kres życia. Czy człowiek zna sens śmierci? Czy z góry zapisany jest jego los? Gdyby człowiek z góry skazany był na przegranie i nie możność pokierowania swym losem, to czy nasze życie miałoby sens?

Jak mówił Seneka Młodszy: „Śmierć nie jest złem, a jedynie prawem obowiązującym cały rodzaj ludzki.” Śmierć jest stanem naturalnym, jednak nie możemy ciągle o nim myśleć. Nie możemy zatracać się w myśleniu o śmierci i o tym, że życie przemija. Gdybyśmy z góry zakładali, że jesteśmy straceni nic nie uczynilibyśmy ze względu na to, że nie popłacałoby nam to. W końcu jesteśmy istotami śmiertelnymi, życie przeminie, a po nas nie będzie śladu... Gdyby nasze rozumowanie opierało się na tak skrajnym pesymizmie, nie byłoby odkryć, rozwoju techniki. Wszystkim byłoby wszystko jedno, bo w końcu umrzemy... Musimy tak żyć, aby zostawić po sobie coś dla potomnych.

Nie gódźmy się z losem tak jak Epiktet, który uważał, że nie w naszych rękach jest nasz los i nie możemy się od niego odwołać.

Jak napisał Kleantes: „Prowadź mię tedy, Zeusie, i ty, przeznaczenie.
Rad pójdę i bez zwłoki na wasze skinienie,
Jaką w życiu mi losy wyznaczyły drogę:
Bunt-zbrodnią, iść-konieczność, skargi-nie pomogą...
Kto przed potęgo losu gnie czoło beztroskie,
Ten dla mnie mędrzec, poznał tajemnice boskie...”

W cytowanych słowach widzimy, że z losem trzeba się pogodzić, nic zdołamy uczynić buntując się, nasze skargi nie zmienią tego, co zostało nam zapisane... Ale czy taka jest prawda? Zauważmy, gdybyśmy tak myśleli nasze życie byłoby pozbawione jakiegokolwiek wewnętrznego sensu, żylibyśmy wg ustalonej roli, której nie moglibyśmy zmienić.

Może jednak człowiek nadaje ciągle nowy sens swojemu życiu? Z biegiem lat może dostrzec ukryty sens własnej, doczesnej egzystencji?

Dołóżmy, więc starań, aby nasze życie było godne i moralne, starajmy się je przeżyć jak najlepiej.


    drukuj spis treści powrót »    


Wygenerowano w 0.0327980518341 sekund.
PHP by: krzywda.net
© 2005 traugutt.net | Portal | Autorzy | Kontakt | Mapa strony